Bilerek Beslenin logo Bilerek Beslenin

Günlük Referans Değerleri

Bireyler için bir diyet planlamak birçok parametre ve risk faktörünü içerir. Böyle bir diyet planlamanın amacı, her besin için aşırı miktar riskini en aza indirirken, yetersizlik olasılığını da göz önünde bulundurmak ve bundan kaçınmaktır.

Tüm gıda etiketlerinde görülen Günlük Değer yüzdeleri, geniş bir nüfus aralığı için yeterli alım düzeyini ifade etmeye çalışır. Bu hedefe ulaşılmaya çalışılırken, bireylerin özel ihtiyaçları tam olarak karşılanamamaktadır. Günlük Referans Değerleri, her bir kişinin yaşına, cinsiyetine, aktivite düzeyine ve diğer bazı kriterlere göre ne kadar besin alması gerektiğini tanımlar.

Günlük Referans Değerlerinizi, Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (European Food Safety Authority - EFSA) tarafından tanımlanan kurallar doğrultusunda hesaplayarak diyetinizi kişisel gereksinimlerinize uyarlayabilirsiniz (1).

(1): Dietary Reference Values for nutrients Summary report by European Food Safety Authority
(2): LCHF: Düşük Karbonhidrat Yüksek Yağ (Low Carb High Fat) - Bu, EFSA tarafından tanımlanan kriterler arasında değildir. Ortalama, Minimum ve Maksimum standart değerler EFSA tarafından tanımlanan kriterlerden türetilmiştir.
(3): Fitat çinko emilimini azaltır.
Bilerek Beslenin logo
© BilerekBeslenin.com 2020-2021
Hata


Sunucu isteğinizi tamamlayamadı

İsteğinizi gerçekleştirirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Oturumunuz zaman aşımına uğradı. Lütfen işlemi yeniden başlatınız